Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

engitech@oceanthemes.net

+1 -800-456-478-23

Case study
rozmontowany czarno fioletowy pendrive

Odzyskiwanie danych z uszkodzonego pendrive’a (dysku USB)

Z powodu coraz większej popularności przechowywania danych w chmurze pendrive’y nie są już tak popularne jak kiedyś, ale wciąż lubimy na nich zapisywać zdjęcia, dokumenty, a nawet filmy. Z tego powodu wielu z nas może być kiedyś potrzebna usługa odzyskiwania danych z uszkodzonego pendrive’a. Jedne urządzenia tego typu są bardziej wytrzymałe, inne mniej, ale wszystkie łączy jedno – mogą ulec uszkodzeniu, a zapisane na nich dane mogą zostać utracone. Powodów jest niemal tyle, ilu użytkowników – pendrive’y upadają z dużej wysokości, zostają przypadkowo zdeptane, zgniecione w przepełnionej torbie, zalane… Po czym poznać, że taki nośnik uległ uszkodzeniu? Najczęściej po tym, że pendrive nie zgłasza się w komputerze. Może też się zdarzyć, że urządzenie się zgłosi, ale nie pokazuje pojemności. Kiedy jeszcze konieczne może być odzyskanie danych z dysku USB? Otóż wtedy, kiedy nośnik jest widoczny, ale katalogi i pliki są nieczytelne lub wyglądają jak “krzaczki”. Wreszcie może dojść do sytuacji, w której laptop lub komputer resetuje się po podpięciu pendrive do portu USB. 

Co robić, jeśli zauważycie któryś z tych niepokojących objawów? Sprawa jest prosta – skontaktujcie się z naszym serwisem. Oddanie niesprawnego nośnika w ręce doświadczonych fachowców to najbezpieczniejszy sposób radzenia sobie z takimi stresującymi sytuacjami. Odzyskiwanie danych z uszkodzonego pendrive’a to nasza codzienność. Rozumiemy, jak ważna jest to usługa. Nasi klienci na pendrive’ach przechowują często bardzo cenne dla nich pliki, jak choćby zdjęcia z ważnych dla nich chwil lub dokumenty przygotowane w celach zawodowych. Nic dziwnego, że ich utrata bywa nie tylko przykrą niespodzianką, ale niekiedy także wiąże się z przykrymi konsekwencjami w pracy. Przywracanie danych z pendrive’a może brzmieć jak czarna magia, ale dla dobrego fachowca to nic trudnego. Za chwilę uchylimy Wam rąbka tajemnicy.

Odzyskiwanie danych z karty pamięci

Chyba równie popularnym nośnikiem danych jak pendrive jest karta pamięci. Jeszcze do niedawna była ona wykorzystywana głównie jako pamięć aparatu fotograficznego. Dziś, o ile nie jesteśmy profesjonalnymi fotografami, coraz rzadziej używamy aparatów, bo nasze telefony potrafią robić zdjęcia niemal równie dobrej jakości. Karta pamięci doskonale się sprawdza, jeśli robimy wiele zdjęć oraz lubimy nagrywać filmiki i potrzebujemy na nie dużo miejsca. W takiej sytuacji, zamiast kupować telefon z jak największą liczbą gigabajtów, możemy kupić taki ze slotem na kartę micro SD.

Najczęstszymi powodami utraty plików z karty pamięci jest ich przypadkowe skasowanie bądź też sformatowanie karty. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule na temat odzyskiwania danych z karty SD. Podobnie jak uszkodzenie pendrive’a, awaria karty pamięci może wydać się nieodwracalna, ale dobry specjalista często potrafi zdziałać cuda. Odzyskiwanie danych z karty pamięci to sztuka, o której za chwilę dowiecie się nieco więcej. 

Jak wygląda proces odzyskiwania danych z uszkodzonego pendrive’a i karty pamięci?

Zazwyczaj pracę dzielimy na kilka etapów.

  1. Oględziny wizualne – sprawdzenie stanu urządzenia, w szczególności układów pamięci; upewnienie się, czy nie noszą śladów uszkodzenia (pęknięć lub ukruszeń).
  2. Wylutowanie kości pamięci – kolejnym bardzo ważnym etapem jest wylutowanie kości pamięci. Nie dotyczy nośników monolitycznych gdzie odczytanie odbywa się poprzez podlutowanie bezpośrednio do ścieżek, lub pinów serwisowych po wcześniejszym znalezieniu odpowiedniego pinout’u.
  3. Odczytanie zawartości układów pamięci – umiejscowienie kości w adapterze czytnika i zgranie zawartości do plików.
  4. Analiza zgranych danych – analiza struktury/algorytmu zapisu, wygenerowanie ewentualnego klucza XOR.
  5. Odzyskanie danych z pendrive’a / odzyskanie danych z karty pamięci – ułożenie bloków danych w odpowiedniej kolejności, zgranie odzyskanych danych do plików.

Odzyskiwanie danych z dysku USB i karty pamięci – zdaj się na fachowców!

Brzmi skomplikowanie? Nie mówiliśmy, że będzie łatwo… Dlatego jeśli chodzi o odzyskiwanie danych z karty pamięci oraz przywracanie danych z pendrive’a tak ważne jest zdanie się na specjalistów w tej dziedzinie. Owszem, na rynku dostępne są różne programy, dzięki którym odzyskiwanie danych z dysku USB ma się stać dziecinnie proste. Ale po co ryzykować, że nie tylko ich nie odzyskamy, ale jeszcze utracimy bezpowrotnie? Nasi fachowcy zrobią wszystko, co w ich mocy, aby Wam pomóc. Odzyskanie danych z pendrive’a i kart pamięci to sztuczki, na których się znamy!